Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Jak udekorować stoliki restauracyjne?

Kluczowym miejscem w restauracji, gdzie klienci spędzają najwięcej czasu, jest stół. Dlatego jego wygląd, czystość i dekoracje powinny tworzyć miłą atmosferę, uprzyjemniając pobyt w lokalu gastronomicznym. Najlepiej jest, gdy stoliki są od siebie oddalone – ścisk nie wpływa zachęcająco i często krępuje gości. Sam stół powinien być na tyle duży, by korzystanie z niego było komfortowe i swobodne – małe stoliczki sprawdzą się raczej w kawiarni lub cukierni niż w restauracji.

Wymogiem koniecznym jest nieskazitelna czystość stołu jak i całego jego otoczenia. W dystyngowanych restauracjach obowiązkowe są obrusy.

Obrusy do restauracji mogą być zarówno klasycznie bawełniane, jak i mniej gniotące się bawełniano – poliestrowe i poliestrowe. Jeśli chcemy uzyskać efekt surowości wnętrza, doskonałym wyborem będzie len. Często same obrusy do gastronomii nie wystarczą – można je uzupełnić serwetami, nakładkami i bieżnikami w tych samych bądź kontrastowych barwach, o tej samej gramaturze i deseniu.

Taka galanteria stołowa powinna zostać uzupełniona o przemyślany serwis stołowy, pasujący do całości.

Biała porcelana będzie się dobrze prezentować na klasycznych obrusach w żywych, jak i stonowanych barwach, z kolei dla zdobionej porcelany najlepszym tłem będzie biały, tradycyjny obrus. Fajansowe elementy serwisu będą doskonale się komponować z surowością i naturalnością lnianych obrusów. Na każdym stoliku restauracyjnym powinien znaleźć się detal dekoracyjny: mogą być to świece zapachowe, tworzące nastrój przytulności, stroiki świąteczne w okresie Świąt oraz roślinność. W każdym lokalu gastronomicznym dobrze się sprawdzą żywe kwiaty na stolikach – ważna jest ich oprawa.

Można w tym celu wybrać wazony szklane w wymyślnych lub prostych kształtach, na pojedyncze kwiaty lub całe bukiety. Ważną zasadą w dekorowaniu stołu jest jednak umiar – w zupełności jeden akcent dekoracyjny jest wystarczający na stoliku.