Niszczarki na stałe zagościły nie tylko w biurach, ale i gospodarstwach domowych. Dzięki wielu rozmiarom urządzeń, funkcjonalnościom i parametrom każdy może dobrać odpowiedni dla siebie sprzęt, którego głównym zadaniem jest skuteczne niszczenie dokumentów papierowych poufnych, choć są niszczarki które niszczą także płyty CD, karty kredytowe itp.
Niszczarki o najprostszych konstrukcjach tną papier w paski o różnej grubości wzdłuż jednej krawędzi. Te zaawansowane umożliwiają cięcie papieru także w poprzek, co uniemożliwia praktycznie odtworzenie zniszczonego dokumentu. Niszczarki skatalogowane są względem norm bezpieczeństwa. Do głównych zaliczyć można :
– poziom 1 dla dokumentów ogólnego użytku – paski mają grubość 12 mm
– poziom 2 dla dokumentów wewnętrznych z paskami o szerokości nie mniejszej niż 6 mm
– poziom 3 dla dokumentów poufnych z paskami szerokości mniejszej niż 4 mm
Kolejne poziomy przeznaczone są dla dokumentów ściśle tajnych i poufnych a grubość pasków nie może być przy nich większa niż 2-0,8 mm. Istnieje także podział na niszczarki tnące na paski i na ścinki.
W zależności od rodzaju niszczarki bezwzględnie należy przestrzegać instrukcji jej użytkowania. Jeśli uszkodzenia wynikają z naszych zaniedbań, to producent nie względni reklamacji. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy urządzenie przestaje być nam posłuszne. Zwykle awarie te wynikają z naszych niedopatrzeń. Usterka tego typu może być zacięcie papieru, brak możliwości włączania niszczarki, zabrudzenie i zatkanie papierem boków głowicy tnącej czy też przepełnienie kosza i błędy czujnika.
Większość prostych usterek można naprawić samodzielnie. Wystarczy sprawdzić, czy urządzenie jest podłączone do sieci i czy opróżniono kosz na ścinki, a także przyglądając się i właściwie czyszcząc/ewentualnie wymieniając mechanizm tnący.
Podstawową czynnością jest regularne smarowanie niszczarek olejem, przystosowanym do takich urządzeń. Możliwości są dwie – albo aplikujemy olej na noże niszczarki, albo przepuszczamy przez niszczarkę specjalny papier nasączony takim olejem. Takie papiery dostępne są w każdym sklepie z artykułami biurowymi oraz w serwisach niszczarek, dlatego warto raz na jakiś czas wykorzystywać tę opcję w swoich domach czy biurach. Druga metoda pozwala na stuprocentowe rozprowadzenie środka po wszystkich nożykach. Stosowanie olejowania pozwala na bezawaryjna prace urządzeń i zwykle zapobiega także innym usterkom wynikającym z nieodpowiedniego naoliwienia noży. Niektóre niszczarki dodatkowo wyposażane są w specjalne systemy, które co wskazaną liczbę niszczonych dokumentów automatycznie naoliwiają noże. Oczywiście smarowanie można także w nich uruchamiać ręcznie.
Zabiegi konserwacyjne nie trwają długo. Wystarczy raz na jakiś czas poświęcić chwilę, by zrobić przegląd urządzeń samodzielnie, albo skorzystać z serwisu, który dokładnie obejrzy niszczarkę, wymieni i oczyści niezbędne elementy i zadba o nasmarowanie noży tnących niszczarki. O ile taki profesjonalny przegląd gwarancyjny, zwłaszcza w większych firmach ma sens, to w domu warto zrobić to na własną rękę, zgodnie z instrukcją. W sieci znajdziemy mnóstwo informacji o każdej niszczarce dostępnej na rynku wraz z podpowiedziami i gotowymi rozwiązaniami występujących problemów. Pozwoli to nie tylko na sprawne działanie urządzenia w każdej chwili, jak i zapewni bezpieczeństwo i oszczędności – nie trzeba będzie kupować nowego urządzenia.
Więcej informacji na temat parametrów, wydajności i doboru odpowiedniej niszczarki dokumentów można znaleźć na stronie: www.niszczarkawallner.pl
Leave a Reply