Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Jak odnowić krzesło drewniane

Ostatnio do łask powróciły stare meble, które wpisują się w styl retro, vinatage oraz chabby chic. Warto przejrzeć stary strych w domu babci lub rodziców i sprawdzić, czy nie zalegają na nim krzesła, które można zamienić w prawdziwe cudeńko wpisujące się w najnowsze trendy. Wystarczy tylko odpowiednio odnowić mebel i można cieszyć się stylowym krzesłem, które będzie ozdobą pokoju. A jak się do tego zabrać, podpowiedź znajduje się poniżej.

Plan

Renowacja starego krzesła musi być dobrze przemyślana. Zaczynamy od stworzenia projektu, czyli rozrysowania jak mają wyglądać zmiany. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły, np. to, czy należy wymienić siedzisko (i jak ma wyglądać), czy wolimy jednak krzesło z kołatką, które będzie świetnym dopełnieniem wnętrz w stylu chabby chic i klasycznym, czy jednak celujemy w zupełnie prostą odnowę elementów drewnianych.

Renowacja

Odnawianie mebli zawsze rozpoczyna się od rozkręcenia ich na części pierwsze. W przypadku krzesła często jest to niemożliwe, ponieważ wszystkie elementy są klejone i raczej nie ma możliwości ich rozdzielenia. W niektórych przypadkach można jednak zdemontować pewne elementy, np. siedzisko. Skoro mebel jest już rozkręcony, czas na pierwsze prace. W pierwszej kolejności musimy wyszlifować powierzchnię. Może się zdarzyć, że drewno zostało lata temu pokryte dość grubą warstwą farby, dlatego czasami istnienie potrzeba zastosowania opalarki. Jest to niewielkie urządzenie przypominające suszarkę do włosów, które wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Pod jej wpływem warstwa farby zaczyna oddzielać się od drewna, bez uszczerbku dla niego samego. Jeżeli planujesz wykonać krzesło z kołatką, musisz dobrze usunąć warstwę. W przeciwnym wypadku z czasem farba i tak zacznie schodzić, a wokół kołatki powstaną odpryski. Po wszystkim drewno nalezy przeszlifować, najlepiej trzema papierami ściernymi o różnej grubości (zaczynając od najniższej). Do mebli wykonanych z forniru zaleca się stosowanie papieru bardzo drobnego, powyżej 250. Do szlifowania wstępnego można użyć szlifierki, jednak samo wykończenie za pomocą drobnego papieru warto wykonać ręcznie, dla bardziej precyzyjnego efektu.

Krzesła drewniane należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią. Do tego celu służy bejca lub oleje. Bejca daje dużo możliwości pod względem kolorystycznym, ale różni się od farby tym, że po jej nałożeniu wciąż widać usłojenie drewna. Olejowanie drewna zabiera więcej czasu, ponieważ należy wykonywać je w pewnych odstępach czasu (komórki drewna muszą zdążyć zaabsorbować olej). Plusem tej metody jest fakt, że potraktowane w ten sposób drewno będzie z czasem się wzmacniać i coraz bardziej uodparniać na wodę oraz zanieczyszczenia. Dzięki temu nasze krzesło z kołatką będzie z każdym tygodniem wyglądać coraz lepiej.

Artykuł powstał we współpracy z https://mchome.pl/kategoria/krzesla-z-kolatka

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.