GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła w domu to specjalistyczne urządzenie, które pozwala do wstępnego ogrzania powietrza w domu (zimą) lub jego schłodzenia (latem) wykorzystać odnawialną energię zgromadzoną w gruncie. To właśnie dzięki można jeszcze efektywniej odzyskiwać ciepło, zmniejszając tym samym rachunki za ogrzewanie domu.
Jakie są zalety gruntowych wymienników ciepła?
Podstawową korzyścią posiadania w domu urządzenia, jakim jest gruntowy wymiennik ciepła jest wspomniana wcześniej minimalizacja rachunków za ogrzewanie domu, co w dzisiejszych czasach ma bardzo duże znaczenie oraz odzysk ciepła. Dodatkowo, taki sprzęt:
- Ma wysoką wydajność energetyczną
- Poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu
- Skutecznie redukuje poziom krążących w powietrzu pyłków i alergenów
- Stawia niewielkie opory dla rekuperatory
- Można go wykonać praktycznie w każdym wnętrzu i rozmiar domu nie ma tu żadnego znaczenia
Rodzaje wymienników i ich montaż
Standardowo, gruntowe wymienniki ciepła układa się pod tą częścią działki, która przeznaczona jest na ścieżkę ogrodową, trawnik lub kwietniki i inne nasadzenia. Można go z powodzeniem zainstalować nawet w trudnych warunkach gruntowych, dlatego w przypadku posiadania na działce takiego terenu, to zadanie warto zostawić specjalistom.
Wyróżniamy
- GWC żwirowe – zakopywane w podłożu żwirowym i kamienistym, przez które przepuszczane jest powietrze dostarczane później do pomieszczeń.
- GWC rurowe – złożone z instalacji rurowej z ulepszonego pod względem przewodnictwa ciepła polipropylenu.
- GWC płytowe – łączące niektóre właściwości wymiennika rurowego z żwirowym.
- Oraz GWC glikolowe – z zakopanymi w gruncie rurami, które wypełnione są krążącym wewnątrz roztworem glikolu (to właśnie on pobiera energię bezpośrednio z gruntu)
Więcej informacji o wymiennikach gruntowych, ich konkretnych typach oraz możliwych do kupienia produktach można znaleźć na stronie firmy wentylacja Comair, która specjalizuje się w tworzeniu i opracowywaniu niezwodnych systemów domowej wentylacji, rekuperacji oraz dostarczaniu urządzeń, które cały ten proces czynią jeszcze bardziej wydajnym.
Leave a Reply