Zróżnicowane oferty hostingowe dają możliwość idealnego dopasowania usług do potrzeb strony lub serwisu. Największym zainteresowaniem nadal cieszy się tradycyjny hosting. Jakie są jego atuty i mankamenty?
Plusy hostingu tradycyjnego
Klasyczny hosting wirtualny jest najczęściej wybieraną i najbardziej uniwersalną opcją hostingową. Jego główną zaletą jest prostota i przystępność. Tego typu hosting wykorzystywany jest praktycznie na każdym kroku, zarówno przez osoby niezwiązane z branżą informatyczną, jak i przez webmasterów. Używany jest do stron amatorskich, firmowych, a także niewielkich serwisów, blogów, sklepów internetowych. Korzystając z hostingu wirtualnego nie trzeba praktycznie podejmować żadnych zaawansowanych działań oprócz wykupienia odpowiedniego pakietu i zarządzania usługą za pomocą łatwego w obsłudze panelu administracyjnego.
Kolejną zaletą hostingu wirtualnego jest jego przystępna cena. Zdarzają się nawet oferty darmowe, ale one sprawdzają się jedynie w przypadku prostych stron hobbystycznych lub blogów, nie mają zaś zastosowania w sektorze biznesowym. Standardowe pakiety hostingowe nie należą do wygórowanych cenowo, już za 100 – 200 zł rocznie otrzymamy hosting na naprawdę niezłych warunkach. Przykładowa oferta, niemal na każdą kieszeń, to hosting serwerów w Sprint Data Center. Za pakiet Standard zapłacimy tu 99 zł, w ramach których dostaniemy 25 GB, nielimitowany transfer, dostęp do 25 kont pocztowych i tyle samo baz danych oraz dodatkowych kont FTP. Ponadto możemy liczyć na pakiet zabezpieczeń oraz sprawną pomoc techniczną. Ta i podobne oferty są dowodem na to, iż za niewielką kwotę można kupić naprawdę dobrej jakości usługę hostingową.
Minusy hostingu tradycyjnego
Minusem tradycyjnego hostingu jest możliwość przeciążenia serwera przez innego użytkownika, jako że w tym przypadku zasoby jednego serwera współdzielone są pomiędzy większą ilość osób. Inną wadą są stawiane przez dostawców usług limity na przykład w formie ograniczonej przestrzeni na dysku oddanej do użytkowania. Prowadząc, dajmy na to, rozbudowany sklep internetowy lub stronę z dużą ilością materiałów wideo, standardowe pakiety mogą okazać się za małe.
Kolejnym mankamentem może być oferowany przez wielu dostawców limit przesyłu danych, który może być przyczyną zakłóceń w funkcjonowaniu strony w przypadku zwiększonego ruchu. Chyba, że wybierzemy ofertę bez takowego limitu (np. wspomniany wyżej hosting serwera Standard lub Pro w Sprint Data Center), wtedy problem znika. Generalnie w większości przypadków, jeśli nie potrzebujemy zaawansowanych rozwiązań, np. samodzielnego serwera z własnym oprogramowaniem i bardzo wysoką mocą obliczeniową, da się dobrać dobry i elastyczny pakiet hostingowy, który sprawdzi się w standardowych zastosowaniach.
Leave a Reply