Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Futrzak w domu!

Podejmując decyzję o przygarnięciu pod swój dach futrzanego przyjaciela, powinniśmy liczyć się z tym, że będziemy musieli wygospodarować dla niego specjalne miejsce w naszym domu. Pies będzie potrzebował przestrzeni na swoje legowisko i zabawki. A kot w domu to tak niezależna istota, że dobrze będzie przewidzieć dla niego dużo miejsca. Zwłaszcza na najpotrzebniejsze rzeczy takie jak kuweta ze żwirkiem dla kota, drapak, legowisko etc.

Kot to zwierzę domowe, jednak w porównaniu do psa jest totalnie niezależne. Z psem wiąże nas fakt, że musimy wyprowadzać go na spacery, długo się z nim bawić, bo w końcu staję się kolejnym członkiem rodziny, który sam dopomina się o czułości i zabawę. Koty są bardziej niezależne. Korzystają z kuwety, nie trzeba więc z nimi wychodzić na zewnątrz. Jeżeli mieszkamy na parterze i nie chcemy kota trzymać tylko w domu, możemy mu otworzyć okno albo drzwi balkonowe. Pójdzie, przyjdzie, a jak będzie miał ochotę na drapanie za uchem, to też zadecyduje o tym, kiedy.

Wybierają kota jako towarzysza do domu, pamiętajmy o tym, aby dobrać dla niego odpowiednią kuwetę. Zamknięta lub otwarta – to już zależy od preferencji właściciela futrzaka. Należy jednak rozważyć wiek kota, bowiem zupełnie inaczej należy traktować potrzeby małych kociąt, a inaczej starszych kotów. Ponadto wybierając kuwetę pamiętajmy, że równie ważny jest żwirek dla kota.

Wśród różnych rodzajów żwirków dla kota możemy wyróżnić: bentonitowe, sepiolitowe, silikonowe oraz drewniane. Każdy z nich można dobrać w zależności od wieku kota, jego preferencji oraz praktyczności pod względem właściciela.

Bentonitowy żwirek dla kota jest skuteczny w neutralizowaniu zapachu. Dodatkowo bryluje się, dzięki czemu wystarczy specjalna łopatka do tego, aby usunąć to, co powstało w wyniku połączenia moczu z podłożem (czyli specjalne bryłki). Reszty usuwać nie trzeba, ponieważ koty to zakopują w kuwecie, a bentonit neutralizuje zapach. Kot i właściciel są w tym przypadku szczęśliwi.

Zupełnie inny pod tym względem jest silikonowy żwirek dla kota, który ma formę granulek. Nie trzeba go wymieniać często. Zazwyczaj wymiana podłoża następuje raz na miesiąc. Specjalna konsystencja granulek powoduje, że wchłaniają one mocz i neutralizują zapach. Jedyny minus, to fakt, że należy usuwać kocie odchody. Dlatego warto sobie jeszcze przemyśleć, co wolimy.

Przygarnięcie do domu kota zawsze wiąże się z dodatkowymi obowiązkami oraz finansowymi kosztami. Pod wieloma względami warto zastanowić się, które rozwiązania są dla nas najlepsze i najbardziej korzystne, dlatego zanim wybierzemy odpowiednie produkty dla kota zastanówmy się nad tym dwa razy.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.