Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Euro – mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej trwają w najlepsze. Kolejne mecze są rozgrywane, padają kolejne bramki… Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd wzięła się idea mistrzostw i jak długo są one obecne w naszym społeczeństwie?

Po raz pierwszy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbyły się w 1960 r. we Francji. Turniej odbywał się pod nazwą Puchar Narodów Europy. Dopiero 8 lat później zmieniono nazwę na Mistrzostwa Europy.

Już od początku swojego istnienia mistrzostwa były organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłki Nożnej (UEFA). Aż do 1976 r. w turnieju finałowym mistrzostw uczestniczyły tylko cztery drużyny. W latach 1980-92 było to 8 zespołów. Począwszy od mistrzostw w 1996, aż po te obecne w turnieju finałowym uczestniczy 16 drużyn. W kolejnych mistrzostwach, które odbędą się w 2016 r. w finałach będą brały udział 24 zespoły.

Jak do tej pory tytuł Mistrzów Europy najczęściej, bo aż trzykrotnie, zdobywała reprezentacja Niemiec. Hiszpania i Franca zdobyły tytuł dwukrotnie. Co ciekawe, jak dotąd żadnemu krajowi nie udało się obronić tytułów mistrzów. Obecnie trwają spekulacje, czy Niemcom uda się tego dokonać. Nam jako Polakom pozostaje wierzyć, że w tegorocznych mistrzostwach to nasza reprezentacja zasłuży na ten szczytny tytuł.