Na barki maturzysty z roku na rok spadają coraz to wyższe wymagania i znajomość coraz trudniejszych zagadnień. W języku polskim swobodnie będzie poruszał się humanista, jednak ścisłowiec potrzebuje raczej rzeczowej analizy każdej z epok literackich, gdyż bez tego trudno będzie mu zapamiętać cokolwiek.
Począwszy od antyku, poprzez średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, modernizm, dwudziestolecie i okres powojenny, aż po współczesność, wszystkie epoki posiadają swoje charakterystyczne myśli, nurty filozoficzne i sposoby postrzegania świata. Charakteryzują je różne wydarzenia historyczne, co zaś wpływa na samą epokę. Dobrze jest więc znaleźć bardzo konkretnie i rzeczowo opracowane vademecum z języka polskiego przygotowujące do matury. Nie zaszkodzi jednak, jeśli poświęcimy ze 2 -3 godziny na samodzielne opracowanie epok literackich. W ten sposób szybciej zapamiętamy główne myśli, przedstawicieli i tło historyczne.
Najbardziej pomocnym wyznacznikiem jest sinusoida, na której rozrysujemy epoki. Wszystkie te, które znajdują się na górze, zawsze odznaczają się antropocentryzmem i wiarą w ludzki umysł. Te, które znajdują się poniżej osi, zawsze na pierwszym miejscu stawiają duszę i życie pośmiertne, uczucia i teocentryzm. Według tego najprostszego klucza łatwo będzie nam „rozpracować” każde zadanie maturalne z polskiego.
Leave a Reply