Mówiąc o ponadczasowych wydarzeniach w historii świata, zwykle mamy na myśli te pozytywne. Niestety, na przestrzeni wieków pojawiały się również i te tragiczne. Z racji tego, że i one w dużej mierze wpływały na dalsze losy świata, warto je poznać.
W historii Europy takim tragicznym wydarzeniem była niewątpliwie epidemia dżumy określana mianem czarnej śmierci. W połowie XIV w. ta straszna choroba dotarła ze wschodu na nasz kontynent i znacznie zmniejszyła jego populację.
U schyłku średniowiecza nie dysponowano jeszcze skutecznymi lekami przeciw dżumie. Co więcej, były one bardzo trudno dostępne. W związku z tym wielu ludzi umierało w straszliwych męczarniach, nie mając szans na ratunek.
Winą za zarazę obarczano przede wszystkim złe duchy. Rozpoczęły się masowe polowania na czarownice i mordy Żydów, których posądzano o konszachty z diabłem. Kościół katolicki w tym okresie nie prezentował się w zbyt korzystnym świetle.
Nawet najbogatsi, którzy byli w stanie się leczyć ucierpieli na epidemii. Szlachta poniosła znaczne straty finansowe, co skłoniło ją do poszukiwania innych źródeł zarobku. Z pozoru niekorzystna sytuacja przerodziła się więc w motor napędzający zmiany, dzięki którym w ostatecznym rozrachunku cały kontynent sporo zyskał.
Leave a Reply