Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Elementy gotowego systemu kominowego

Wielu inwestorów tnąc koszty i przyspieszając czas budowy domów lub innych obiektów o dowolnej funkcji, zamiast budowy tradycyjnego komina murowanego, decyduje się na zakup i montaż gotowego systemu kominowego. Na rynku znaleźć można zarówno systemy składające się z półfabrykatów ceramicznych, jak i systemy na bazie rur stalowych kwasoodpornych. Wybór konkretnego systemu zależy od upodobań inwestora, a także od rodzaju wybranego przez niego kotła, który posłuży do ogrzewania domu. Niezależnie od typu systemu, jego budowa jest niemal zawsze identyczna. Kompletne systemy kominowe składają się z rur i kształtek, a także z dodatkowych akcesoriów tj. drzwiczki rewizyjne czy kratki wentylacyjne. Do obudowy rur wykorzystuje się najczęściej betonowe bloczki, a do zwieńczenia komina cegłę klinkierową.

Wszystkie systemy kominowe bazują na rurach, które łączy się ze sobą w szczelną całość. W przypadku systemów ceramicznych (szamotowych) są to rury wykonane z odpowiedniego rodzaju gliny, która gwarantuje wysoką odporność na działanie ognia i na gwałtowne zmiany temperatury. W przypadku systemów kominowych stalowych, miejsce rur ceramicznych zajmują rury wykonane ze stali kwasoodpornej. Takie rury sprzedawane są zarówno w wersji prostej jak i izolowanej. W pierwszym przypadku rury muszą być dodatkowo zabezpieczone izolacją ceramiczną lub bloczkami betonowymi – na ogół stanowią wkład do murowanych kominów. W drugim przypadku rury można puścić nawet na zewnątrz budynku, nie stosując już dla nich żadnej dodatkowej osłony. Rodzaj rur dobiera się uwzględniając typ kotła, który będzie stanowił serce systemu ogrzewania danego obiektu. W związku z tym na rynku znaleźć można zarówno rury uniwersalne, pasujące do różnych typów kotłów, jak i rury specjalnie dostosowane do kotłów kondensacyjnych, spalinowych czy dymowych.

Wszystkie systemy kominowe wyposażone są także w dodatkowe elementy, które odpowiadają za ich prawidłowe działanie. Klasycznym elementem, w który wyposażony jest praktycznie każdy taki system są drzwiczki rewizyjne, które wykorzystuje się do okresowego czyszczenia przewodów kominowych. Systemy kominowe zwykle wymagają również zastosowania dodatkowej obudowy wokół rur, a zatem ich nieodłącznym elementem są różnego rodzaju bloczki betonowe lub pustaki ceramiczne o stosunkowo niskiej wadze – dzięki temu nie ma potrzeby specjalnego zbrojenia płyty fundamentowej pod systemowy przewód kominowy. Wyjątkiem są izolowane, stalowe rury kominowe, które nie wymagają dodatkowej osłony ceramicznej. Takie rury najczęściej instaluje się tuż przy jednej z zewnętrznych ścian budynku.  Więcej informacji na temat gotowych systemów kominowych znajdziesz na stronie: https://www.sklepkominowy.pl/.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.