Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Dom zgodny z zasadami ekologii – czyli o wygodzie i przyrodzie

Ludzie przez wieki nie dbali należycie o naszą planetę. Taka postawa doprowadziła do wielu negatywnych zmian, jak ocieplenie się klimatu i topnienie pokrywy lodowej na Arktyce oraz zanieczyszczenie powietrza. Na szczęście od jakiegoś czasu obserwowany jest trend odwrotny – wręcz dbanie o środowisko stało się modne! Zgodnie z zasadami ekologii można teraz nawet aranżować dom – od czego zacząć?

Energooszczędny dom od podstaw

By dom mógł być uznany za energooszczędny, musi się charakteryzować niższym zużyciem energii niż w przypadku tradycyjnych domów. Chodzi tu przede wszystkim o mniejsze straty ciepła, dzięki czemu nie trzeba go mocniej ogrzewać – gdy przecież energia pochodzi zwykle ze spalania jakichś produktów, jak węgiel czy drewno. Mniejsze straty ciepła, pozwalają zaoszczędzić tą energię, co przekłada się na większą dbałość o środowisko. By ucieczka ciepła była mniejsza, trzeba między innymi zadbać o dobrą izolację ścian, dokładne ocieplenie dachu, by ciepłe powietrze nie uciekało tamtędy, wprowadzenie nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania, na przykład poprzez wymianę kotła grzewczego, jak też o izolację termiczną podłogi.

Bardzo istotne jest również umieszczenie w domu odpowiednich drzwi i okien, które będą zabezpieczały przed stratami ciepła. Energooszczędne okna mogą być przy tym także niezwykle ciekawe w wyglądzie – na przykład łączone przez tak zwany step, który umożliwia przyleganie jednej narożnej szyby do drugiej, bez użycia słupka! Dzięki takim rozwiązaniom każdy nowoczesny dom będzie prezentował się jeszcze bardziej oryginalnie! Okna i drzwi spełniające takie kryteria można znaleźć na przykład na stronie firmy ekodom.

Wnętrze pełne natury

Ekologiczny dom nie tylko powinien zabezpieczać przed utratą ciepła, ale też samodzielnie produkować energię zasilającą na przykład umieszczone w nim urządzenia elektryczne. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na przykład na zamontowanie baterii słonecznych w ogrodzie czy na dachu. Odnawialne źródła energii to przyszłość naszej planety!

Samo wnętrze powinno też być utrzymane w zgodnym z ekologią tonie – używajmy materiałów drewnopodobnych (ale nie samego drewna, które przecież trzeba by było ściąć, żeby wykonać meble) i szkła. Świetny pomysł to także zastosowanie…betonu! Takie betonowe meble i dodatki to prawdziwy hit ostatnich miesięcy! Jeśli chodzi o kolory, inspirujmy się barwami natury, a w pomieszczeniach umieśćmy dużo roślin!

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.