Choć wina są w Polsce coraz bardziej rozpowszechnione, to jednak wiele osób nadal nie wie, jak trzeba je podawać i w jakich sytuacjach stosować. Tymczasem jednymi z najpopularniejszych win są zdecydowanie wina półsłodkie – te, które nie mają w sobie aż takiej ilości cukru, a jednocześnie nie są zbyt obciążone siarczanami.
Wielu specjalistów uważa jednak, że wina półsłodkie i półwytrawne są po prostu półśrodkami dla tych win, które jeszcze nie zdążyły odpowiednio dojrzeć. Można więc określić, że o ile wino słodkie leżakuje bardzo krótko, to to półsłodkie odbyło nieco większy czas leżakowania, ale nadal o wiele krótszy od wina wytrawnego.
Czy zawsze czerwone?
Z niejasnych względów wina półsłodkie często kojarzą się wielu osobom z winami czerwonymi. Tymczasem wina te mogą być zarówno czerwone, jak również białe czy różowe – zależy to wyłącznie od odmiany winogron, która została użyta podczas procesu fermentacji. Istotne jest, aby słodki smak wina nie był uzyskiwany przez dodawanie cukru, jak to jest w przypadku nieco gorszych jakościowo win. Musi on pochodzić w całości z owoców, na co są najróżniejsze metody, czasem pilnie strzeżone wśród winiarzy, który swoimi winnicami zajmują się od wielu pokoleń w ramach jednej rodziny.
Do czego pasują?
Każde wino, niezależnie od jego smaku, trzeba podawać tak, aby pasowało całkowicie do potrawy. Przede wszystkim wina półsłodkie mogą być serwowane w formie win deserowych, zwłaszcza gdy są dodatkowo wzmacniane. Wtedy podaje się je do ciast oraz deserów. Co jednak istotniejsze, nierzadko wina takie mogą być również serwowane jako aperitif, czyli coś, co podnosi apetyt, a także jako dodatek do dania głównego. Czasami wina słodkie są stosowane także jako dodatek do deserów, zwłaszcza np. do nasączania suchych blatów ciast albo namaczania owoców, które potem mają być użyte w daniu.
Jak je podawać?
Wino półsłodkie należy podawać w sposób odpowiedni, jeśli chodzi o jego temperaturę czy kolejność serwowania. Przede wszystkim, jeśli jest to wino podawane jako deserowe, to powinno mieć możliwie niską temperaturę – zwykle ok. 10 stopni. To samo wino podawane jako stołowe może być już cieplejsze. Jeśli jest to wino, które leżakuje krócej, to powinno być podawane przed innymi winami o wykwintniejszym bukiecie. Wino półsłodkie białe powinno być serwowane przed takim samym, ale czerwonym. Jeśli podajemy wina wytrawne i półsłodkie, to półsłodkie powinniśmy zaproponować na końcu, z uwagi na jego mocniejszy smak i zwykle większą ilość zawartego alkoholu.
Leave a Reply