Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Dane dotyczące wyważarek do kół

Stan techniczny każdego pojazdu musi być w pełni sprawny i dotyczy to wszystkich podzespołów, w tym także kół. Nie chodzi tutaj wyłącznie o opony, bieżnik, ale także odpowiednio wyważone koła. Wydaje się, że koło samochodowe nie powinno specjalnie powodować spadku komfortu jazdy, jeśli tylko ogumienie jest właściwe, wspomniany bieżnik nie wytarty, a do tego piasta sprawna, gdy tymczasem okazuje się, że to nie wszystko. Wiele bowiem znaczy także odpowiednie wyważenie opon (kół), gdzie to istotne jest, to gdzie znajduje się środek ciężkości i jak to rozmieszczenie oddziałuje na oś obrotu koła.

Aby taka zależność była właściwa, niezbędna może się okazać wyważarka do kół. W zasadzie jest to urządzenie, jakimi się nie dysponuje i aby koła zostały odpowiednio wyważone, trzeba się udać do warsztatu, czy choćby serwisu samochodowego, gdzie to takie sprzęty, jak montażownica i tym podobne znajdują się często na wyposażeniu.

Zwróć uwagę na parametry kół

To co istotne, to na pewno fakt, że wiele może zależeć od koła, a zatem jego średnicy i masy. Jest tak dlatego, że niektóre wyważarki sprawdzają się w pewnym jedynie przedziale wspomnianych wartości. Istotna jest też dokładność wyważenia, która to najlepiej jeżeli nie przekracza granicy 2 gramów. Wyważarka do kół składa się z przynajmniej z 4 stożków centrujących, centrującego uchwytu, szczypiec, suwmiarki i nakrętki szybkomocującej. Typy takich wyważarek są różne ze względu na sposób działania i ich obsługę, by wspomnieć chociażby o półautomatycznych. W przypadku takiego urządzenia podawane są takie dane, jak chociażby prędkość wywarzania, co w zasadzie przekłada się na miarę rpm, która to oznacza daną ilość obrotów na minutę. Inną ważną informacją będą tu wielkości odnośnie średnicy i szerokości felgi. Z tego wynika, że niezbędna okazuje się tu właściwa wyważarka o odpowiedniej specyfikacji.

Ceny wyważarek

Może się zdarzyć, że trafi się na wyważarkę wyłącznie do kół samochodów osobowych. Poza wspomnianą maszyną półautomatyczną wyróżnić należy również te automatyczne. W przypadku cen to taka wyważarka do kół „osobówek” może już kosztować około 2500 zł. Trafić się jednak też mogą bardziej zaawansowane maszyny i wówczas nawet kwota sięgająca znacznie powyżej 7 tys. zł nie powinna nikogo dziwić. Wówczas to można mówić o wyważarce zarówno do kół pojazdów osobowych, jak i ciężarówek i to z możliwością podnoszenia kół ciężarowych za pomocą specjalnie zamontowanej w maszynie windy. W przypadku wyważarek niezbędny okazuje się panel do obsługi urządzenia i niekiedy będzie go stanowić również wyświetlacz LCD.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.