Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Czy warto dokupić dodatkowy RAM do starego laptopa?

Wymiana laptopa to zwykle koszt kilku tysięcy złotych. Jeśli zatem Twój stary komputer wciąż jest sprawny i używasz go wyłącznie do najprostszych prac biurowych lub do przeglądania witryn w sieci, dołożenie dodatkowej kości pamięci może okazać się zbawienne w skutkach. Dodatkowa pamięć RAM DDR2 kosztuje niewiele, a w znaczący sposób może przyspieszyć działanie komputera, zwłaszcza gdy między czasie zmieniłeś system operacyjny na nowszy. Obecne systemy operacyjne (64bit) zużywają znacznie więcej pamięci niż ich starsze odpowiedniki (32bit), w związku z czym przesiadka na nowy system najczęściej wymaga właśnie dokupienia dodatkowej pamięci – dotyczy to przede wszystkim starszych modeli komputerów, które wciąż korzystają z pamięci w standardzie DDR2.

Czy pamięć DDR2 można zastąpić pamięcią DDR3?

Pamięci operacyjne stosowane w sprzęcie komputerowym co pewien czas przechodzą technologiczną rewolucję. Do 2007 roku standardem pamięci stosowanej w laptopach i komputerach stacjonarnych była pamięć RAM DDR2. Obecnie tym standardem wciąż jest pamięć RAM DDR3, choć coraz więcej nowych i droższych modeli laptopów jest już wyposażanych w pamięć w standardzie DDR4. Co ważne, zmiana standardu pamięci RAM z DDR2 na DDR3 nie jest fizycznie możliwa, ponieważ dany rodzaj płyty głównej komputera przystosowany jest do obsługi tylko jednego standardu kart pamięci – zwyczajnie w slot na pamięć nie zmieścimy innego typu karty pamięci niż ta, którą przewidział producent płyty głównej. Jeśli zatem chcesz zmodernizować swój stary laptop i dołożyć do niego dodatkową kartę pamięci, oczywiście możesz to zrobić, musi to być jednak karta obsługiwana przez płytę główną Twojego laptopa – w tym samym standardzie co karta pamięci, z której aktualnie korzystasz. Wymienne stosowanie pamięci RAM DDR2 i DDR3 nie jest możliwe.

Ile pamięci RAM DDR2 obsługuje mój laptop?

Zanim sięgniesz po nowe karty pamięci sprawdź, ile tak naprawdę pamięci RAM może obsłużyć Twój model komputera. Najprościej sprawdzić na stronie producenta laptopa lub sprawdzając parametry techniczne płyty głównej komputera. Zasadniczo, gdy chodzi o pamięć RAM DDR2, limitem ilościowym jest zwykle 8GB, choć oczywiście mogą zdarzyć się odstępstwa od tej ogólnej normy. W przypadku starszych komputerów, 8GB pamięci RAM to jednak zwykle maksimum tego, co może być obsłużone przez płytę główną. W nowszych modelach komputerów ten limit jest znaczenie wyższy. Już dziś bez problemu można znaleźć laptopy dysponując bazą pamięci wielkości 16GB RAM DDR3 lub DDR4, którą w razie potrzeb można rozbudować o kolejne GB pamięci.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.