Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Czy szybę w ciągniku wymieni tylko fachowiec?

Wystarczy mały kamyk, który z dużą prędkością uderzy w szybę ciągnika podczas pracy w polu, by na jej powierzchni powstał zauważalny gołym okiem odprysk. Jeśli jest to tylko odprysk, pół biedy. Gorzej, gdy od odprysku powstaje pęknięcie, które pod wpływem wibracji zaczynie się powiększać. Taką szybę po prostu powinniśmy jak najszybciej wymienić na nową. Na szczęście dziś szyby do ciągników i innych pojazdów specjalistycznych nie są tak drogie jak dawniej. Łatwiejszy jest również do nich dostęp. Wystarczy skorzystać z pomocy sklepu internetowego, by kupić szybę pasującą do konkretnego modelu ciągnika. Oczywiście można również skorzystać z pomocy warsztatu lub serwisu, ale wtedy liczyć się trzeba z nieco wyższym kosztem jej zakupu. Poza tym musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szybę będziemy montować samodzielnie, czy też skorzystamy z pomocy wyspecjalizowanego serwisu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu o sporych trudnościach związanych z wymianą szyb w pojazdach mechanicznych, tak naprawdę jest to czynność dość prosta w przeprowadzeniu. Oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy zestawem odpowiedniego sprzętu i chemii montażowej, a także kierujemy się ogólnymi wytycznymi odnośnie takiego montażu. W związku z tym, że szyby do ciągników rolniczych są na ogół nieduże, ich montaż jest stosunkowo prosty w realizacji – mniejszy kłopot z wycinaniem starej szyby i łatwiejsze dopasowanie nowej szyby do karoserii. Przed odstawieniem ciągnika do warsztatu warto zastanowić się zatem, czy aby nie opłaca się nam podjąć próby samodzielnego wstawienia nowej szyby do ciągnika, oczywiście uprzednio demontując szybę uszkodzoną.

Jeśli decydujemy się na samodzielna wymianę, zanim zamówimy nową szybę upewnijmy się, że będzie ona pasowała do używanego przez nas modelu ciągnika. Szyby do ciągników choć do siebie bardzo podobne, mogą różnić się kształtem i wymiarami. Jeśli chcemy uniknąć kłopotu na etapie montażu, musimy kupić szybę idealnie dopasowaną do naszego ciągnika. Poza zakupem nowej szyby musimy zaopatrzyć się również w stalowy drut potrzebny do wycięcia starej, pękniętej szyby, w nożyk do podcinania szyby oraz w inne akcesoria użyteczne w demontażu. Dodatkowo potrzebna będzie nam również specjalistyczna chemia montażowa tj. środek do zagruntowania karoserii przed montażem i klej. Gdy szybę wymieniamy po raz pierwszy, koszt zakupu narzędzi i chemii montażowej może przekroczyć koszt wymiany szyby w warsztacie. Na szczęście przy kolejnej samodzielnej naprawie, będzie już znacznie taniej.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.