Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu regulacji prawnych. Jedną z nich jest dbanie o bezpieczeństwo i komfort pracy zatrudnianych w firmie osób. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i zatrudniasz pracowników, a charakter pracy wiąże się z możliwością zniszczenia lub zabrudzenia odzieży osobistej pracownika, musisz zapewnić mu odzież roboczą. Należy jednak pamiętać o rozróżnieniu pomiędzy odzieżą ochronną a roboczą. Ta pierwsza służy ochronie pracownika przed zagrożeniami mechanicznymi, termicznymi, chemicznymi, a także przed złą pogodą i może być alternatywą lub uzupełnieniem odzieży osobistej pracownika. Odzież robocza ma jedynie zabezpieczyć odzież prywatną pracownika przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem.
Jaką odzież roboczą trzeba zapewnić pracownikowi?
Jak już zostało to wspomniane wcześniej, odzież robocza musi zostać zapewniona pracownikom, których praca wiąże się z możliwością zabrudzenia lub uszkodzenia odzieży prywatnej, a także w sytuacji, gdy używanie tego typu odzieży wynika z określonych wymogów technologicznych związanych z danym stanowiskiem pracy, wymogów sanitarnych czy związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Odzież robocza musi zostać zatem zapewniona pracownikom, którzy wykonują różnego rodzaju prace fizyczne i inne, narażające ich na zabrudzenie odzieży, a także pracownikom pracującym na liniach produkcyjnych, na przykład w branży spożywczej, gdzie wymogi sanitarne zmuszają do używania specjalnej odzieży ochronnej. Klasycznymi przykładami odzieży roboczej są różnego rodzaju fartuchy, spodnie i kurtki robocze, rękawice, a także specjalne obuwie, najczęściej wyposażone w antyprzebiciowe podeszwy i cholewy z dodatkową ochroną palców stóp.
Co zamiast odzieży?
W kodeksie pracy istnieje pewna alternatywa dla zakupu odzieży roboczej przez pracodawcę. Jest nią wypłata ekwiwalentu za tego typu odzież, w sytuacji, gdy pracownik wyraża zgodę na pracę we własnej odzieży i w prywatnym obuwiu oraz gdy pracodawca określi w wewnętrznym regulaminie te stanowiska pracy, w których dopuszcza możliwość pracy pracowników w odzieży i obuwiu prywatnym. Ekwiwalent pieniężny za odzież roboczą jest często praktykowaną formą wywiązywania się pracodawców z ciążącego na nich obowiązku zapewnienia swoim pracownikom odpowiedniej odzieży do pracy. Dzięki niemu pracownicy mogą samodzielnie zakupić odzież, sięgając po taką, w której czują się najlepiej i do której mają największe zaufanie. To wygodna opcja także dla pracodawcy, który nie musi osobiście kupować odzieży dla swoich pracowników.
Artykuł zainspirowany został odzieżą roboczą dostępną w sklepie http://bestuniform.pl/pol_m_Odziez-robocza-190.html
Leave a Reply