Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Nieruchomości i wnętrza

Czy korytarz musi być korytarzem?

Często korytarz w typowym mieszkaniu traktowany jest pomieszczenie niepełnowartościowe. A jednak, jeśli nie jest zbyt ciasny, może dać spore pole do popisu. Przez lata korytarze mieszkań w blokach przechodziły pewną ewolucję. Stawały się coraz szersze.

Kiedy już jesteśmy znudzeni naszym korytarzem

Dobrze jest mieć świadomość jak ważne jest pierwsze wrażenie po wejściu do mieszkania w bloku. Na odbiór na pewno wpłynie pozytywnie jasność i estetyczna posadzka, na przykład z terakoty lub paneli drewnopodobnych.

Mimo to ci, którzy pragną wyraźnych zmian, najpierw powinni sprawdzić, jaki rodzaj ściany oddziela korytarz od przyległego pokoju i kuchni. Jeśli to jest ściana działowa to możemy ją śmiało zburzyć, likwidując dwoje drzwi i tworząc jednocześnie wrażenie większego oddechu.

Likwidujemy nie tylko drzwi, lecz także burzymy ścianę od podłogi do sufitu. Zanim jednak to zrobimy, warto jest to wcześniej skonsultować z architektem.

Bardzo często kuchnia jest oddzielona ścianką działową od przyległego pokoju. Wtedy mamy jeszcze większe pole do popisu. Tę ściankę również możemy zburzyć zostawiając 1,2 m od dołu ze względów praktycznych i estetycznych. Taka część ścianki działowej może pełnić kilka funkcji – u góry może służyć za półkę, z jednej strony mogą do niej przylegać stojące szafki wraz z pulpitem i prostopadłym stołem.

Oświetlenie

Dodatkowo przy takim połączeniu świetnie się sprawdza sufit podwieszany z odpowiednim podświetleniem. W kuchni przy meblach mogą nam się sprawdzić taśmy ledowe. Podobnie w korytarzu, który możemy z jednej strony zagospodarować zabudową w formie szafy z rozsuwanymi drzwiami. Tu może się przydać dodatkowo ścienny kinkiet ze światłem kierunkowym.

Na końcu korytarza, po przeciwległej stronie drzwi wejściowych, mamy łazienkę. Tu też możemy dodać trochę oddechu, wmontowując w górną część ściany (jeśli ta jest działowa) estetyczne luksfery. Pamiętajmy że najlepiej dodać pasek z luksferów blisko sufitu, by użytkownik łazienki zachował poczucie intymności.

Dodatki

Korytarz, jeśli nie jest zbyt mały, może pełnić jednocześnie rolę domowej galerii, toteż bardzo dobrze wyglądają umieszczone na ścianach nieduże obrazy lub grafiki. Do łask wróciły fototapety ale wykonywane zupełnie innymi technikami w porównaniu z tym co miało miejsce w przeszłości – coraz bardzie popularne są fototapety w technice 3D.

W wypadku korytarza sprawdza się raczej wypełnienie fototapetą (na przykład ze złudzeniem optycznym) jedynie fragmentu ściany.

Reorganizując korytarz pamiętajmy o zapewnieniu w nim miejsca na powieszenie okryć wierzchnich i postawienia obuwia.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.