Rynek telefonów komórkowych oraz akcesoriów gsm to bardzo podatny grunt, na którym wyrosło już bardzo wiele firm. Niektóre radzą sobie lepiej inne gorzej, ale bez wątpienia producenci wszystkiego, co związane z „mobile” mają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o kategorie, w jakich mogą oferować swoje produkty. W tym artykule weźmiemy pod lupę baterie do telefonów. Zastanowimy się nad tym, od czego zależy ich wytrzymałość oraz porazimy, w jaki sposób o nie zadbać.

Smartfony, a wytrzymałość baterii

Dosyć przełomowym czasem, jeśli chodzi o baterie do telefonów, był okres, w którym producenci zaczęli produkować telefony bez tylnych klapek, co oznaczało, że aby dostać się do baterii, konieczne były nieco bardziej skomplikowane zabiegi, które wykonywało się w serwisie i bardzo często powodowało to utratę gwarancji. Brak tylnej klapki wiąże się po części z wodoszczelnością telefonów, a po części może być to wizja producentów, którzy chcieli niejako przymusić użytkowników do serwisowania swoich urządzeń tylko w autoryzowanych punktach.

Od czego uzależnione jest zużycie baterii?

Chyba każdy użytkownik telefonu komórkowego spotkał się z sytuacją, gdy baterie do telefonów zaczynały być słabsze, a samo urządzenie trzeba było częściej ładować. Nikt tego nie lubi, aczkolwiek to bardzo popularny problem związany z litowo-jonowymi bateriami do telefonów. Kolejne przykre zaskoczenie spotykało nas, gdy przesiadaliśmy się z telefonów komórkowych na smartfony. W przypadku tych pierwszych ładowanie konieczne było raz na 5 dni. Jak sytuacja wygląda z akumulatorami i zużyciem zawartej w nich energii w smartfonach, wszyscy dobrze wiedzą. Wytrzymałość, jaką posiadają baterie do telefonów, jest uzależniona od pojemności mierzonej w mili amperogodzinach (mAh). Ciężko w przystępny sposób wyjaśnić zasadę zużywania energii w bateriach do telefonów, aczkolwiek jest to w dużej mierze uzależnione od tego, jakiego poboru potrzebuje urządzenie w danej chwili. Tzn. że akumulator wyczerpie się szybciej, gdy korzystany z Internetu niż w przypadku, gdy zablokowany telefon spoczywa w kieszeni.

Jak zadbać o baterię?

Istnieje przeświadczenie, że dobrym sposobem na to, aby bateria do telefonu, którą można kupić na https://vegacom.eu/pol_m_Akcesoria-do-telefonow_Baterie-do-telefonow-1373.html, służyła przez dłuższy czas, jest nierozładowywanie jej do końca. Specjaliści twierdzą, że dobrym pomysłem jest podłączanie ładowarki, gdy wskaźnik pokazuje 40% naładowania. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak w warunkach domowych może być to jakieś rozwiązanie. Warto dodać, że baterie montowane obecnie w telefonach nie posiadają tzw. efektu pamięci, tzn., że nie wiedzą, ile razy były już ładowane, dlatego częste podłączanie ładowarki w żaden sposób im nie szkodzi. Istnieje też pogląd, że gdy bateria naładuje się w 100%, należy od razu odłączyć kabel. Chcieliśmy jednak zdementować ten mit, ponieważ aktualnie produkowane telefony wyposaża się w specjalne mechanizmy, które nie pozwalają na nadmierne obciążenie akumulatora, dlatego możemy być pewnie, że bateria się nie „przeładuje”.