Czego nie wiesz o kardiologii? Kim jest kardiolog jako specjalista tej dziedziny medycznej? Jakimi chorobami się zajmuje? Kiedy się do niego zgłosić i dlaczego nie wolno z tym zwlekać?
Wiedza o kardiologii w Polsce
Polska kardiologia dzieli się dziś na dwie główne specjalizacja: ogólna (dotycząca ludzi dorosłych) i dziecięca (związana z leczeniem m.in dziecięcych wad serca)
Zacznijmy od tego, że osoby, które nigdy wcześniej nie miały ani osobiście, ani w rodzinie do czynienia z chorobami ani żadnymi powikłaniami pracy serca, zwykle nie wiedzą też, czym zajmuje się na co dzień lekarz kardiolog. Zadania samej kardiologii również są dla nich obce.
Tym bardziej, w chwili taka choroba związana z pracą i prawidłowym działaniem serca się w domu pojawia, warto przyjrzeć się zadaniom, jakie w ramach jej leczenia i przywracania organizmu do formy, realizuje właśnie ekspert od kardiologii.
Co robi kardiolog?
Nie bez powodu mówi się, że lekarz kardiolog jest sercowym specjalistą. Nie chodzi tu oczywiście o sprawy miłosne, a ściśle o funkcjonowanie tego niezwykle dla nas ważnego narządu. Bez kardiologa, nie ukrywajmy większość dzisiejszych chorób byłaby bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do leczenia.
To własnie kardiolog dzięki swojemu specjalistycznemu wykształceniu i latom pracy w zawodzie, jest w stanie szybko ocenić skalę choroby, stan organizmu i zaproponować adekwatne do problemu leczenie.
Zgodnie z formalną definicją, sama kardiologia jest precyzyjną nauką i zarazem niezwykle szeroką dziedziną współczesnej medycyny zajmującą się chorobami i wadami całego układu sercowo-naczyniowego.
Leave a Reply