Gimnastyka sportowa to znakomity sposób na budowanie siły mięśni, poprawę koordynacji ruchowej i zwiększenie ogólnej sprawności fizycznej. Jedną z popularnych dyscyplin z zakresu gimnastyki sportowej są ćwiczenia na kółkach gimnastycznych, czyli luźno zwisających z sufitu uchwytach, przy pomocy których wykonuje się różnego rodzaju ćwiczenia w zwisie. Kółka gimnastyczne stanowią zwykle kolejny etap treningu gimnastycznego zapoczątkowanego ćwiczeniami na drążku. Takie ćwiczenia są bardziej wymagające i dedykowane są osobom o dobrej kondycji, na wyższym stopniu zaawansowania technicznego.
Co ćwiczy się na kółkach gimnastycznych?
W zależności od umiejętności, jakimi dysponuje trenująca osoba, przy pomocy kółek ćwiczyć można praktycznie wszystkie partie mięśni ludzkiego ciała. Zasadniczo przyjmuje się jednak, że tego typu trening odpowiada przede wszystkim za wzmocnienie mięśni ramion, pleców i brzucha, co jest analogiczne do innych rodzajów ćwiczeń gimnastycznych wykonywanych w zwisie, przy pomocy innych rodzajów sprzętu gimnastycznego. W związku z tym, że kółka gimnastyczne zwisają luźno na linkach, ćwiczenia przy ich wykorzystaniu są znacznie bardziej wymagające. Do utrzymania równowagi potrzeba znacznie większej siły i lepszej koordynacji ruchowej niż w przypadku ćwiczeń na klasycznym drążku gimnastycznym.
Typowe kółka gimnastyczne (dostępne w sklepie https://gimnastyczny.pl/pol_m_Gimnastyka-sportowa_Kolka-gimnastyczne-187.html) najczęściej instalowane są bezpośrednio do sufitu (w przypadku większości sal gimnastycznych) lub podwieszane do specjalnych stalowych konstrukcji, w tym do wolnostojących lub przyściennych drążków gimnastycznych.
Jakie mięśnie angażujemy podczas treningu na kółkach?
Osoba uprawiająca gimnastykę sportową, ćwicząca na drążku, może urozmaić swoje codzienne treningi, sięgając właśnie po kółka gimnastyczne, które są sprzętem łatwo dostępnym i stosunkowo tanim. Ćwiczenia na kółkach wymagają dużej koordynacji ruchowej, w związku z czym podczas ćwiczeń pracują również te grupy mięśni, nad którymi zwykle nie pracujemy, wykonując typowe ćwiczenia siłowe. Trenując przy pomocy kółek, możemy przede wszystkim wzmocnić mięśnie ramion, zwłaszcza obręczy barkowej, mięśnie pleców i brzucha. Popularnym ćwiczeniem za pomocą kółek jest unoszenie wyprostowanych nóg do poziomu, pozostając w tym samym czasie w zwisie – to doskonałe ćwiczenie mięśni brzucha, aktywizujące wiele włókien, o których istnieniu zwykle w ogóle zapominamy. Ćwiczenia na kółkach często uznawane są za jedną z najlepszych form treningu dla osób wspinających się, od których wymaga się dużej siły, zwinności i dobrej koordynacji ruchowej.
Leave a Reply