Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Biznes i gospodarka

Brylanty – szlify, czystość, kolor

brylant

brylantBrylanty, uznawane za najpiękniejsze i najcenniejsze kamienie szlachetne na świecie, powstają w bardzo skomplikowany sposób. Wydobywane, jako diamenty, w ogóle nie przypominają elementów wykorzystywanych do zdobienia najpiękniejszej biżuterii. Całej wyjątkowości nadaje im dopiero odpowiedni szlif. Dopiero, kiedy oczyszczony diament zostanie tak obrobiony, by osiągnął formę okrągłą wykończoną szlifem brylantowym, można nazywać go prawdziwym brylantem.

O doskonałości brylantów nie stanowi jednak sam szlif. Ocenia się je na podstawie tzw. 4C, czyli nie tylko szlifu, ale i karata, koloru oraz czystości.

Jeśli chodzi o szlif, to chociaż najcenniejszy jest ten okrągły, to jednak brylanty mogą przyjmować także inne kształty, spośród których popularne są szlify owalne, szmaragdowe, w kształcie łezki, serca czy specyficzny szlif księżnej.

To właśnie od tego, w jaki sposób kamień zostanie oszlifowany, zależy kąt, pod jakim padać będzie na niego światło. Oznacza to, że od typu szlifu zależy intensywność blasku brylantu. Poza tym, perfekcyjny szlif powinien być bardzo precyzyjny, symetryczny i powinien wyróżniać się doskonałymi proporcjami zachowanymi z każdej strony brylantu.

Kolejną kwestią jest karat, czyli masa kamienia. Tak samo, jak w przypadku wszystkich innych wyrobów jubilerskich, tak i w przypadku brylantów podaje się ją z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Liczba karatów zależna jest nie tylko od początkowej wielkości wydobytego kamienia, ale również od sposobu szlifowania, ponieważ podczas obróbki, kamienie tracą część swojej masy.

Kolor brylantu ma ogromne znacznie, ponieważ czysty, nieskazitelny diament powinien być bezbarwny i taki pozostanie nawet po dokładnej obróbce. W rzeczywistości jednak, diamenty, a co za tym idzie, także brylanty, zanieczyszczane są rozmaitymi minerałami, które w nie wnikają, dlatego rzadko zdarzają się egzemplarze idealnie bezbarwne. Odcienie diamentów mogą być różne, przy czym zazwyczaj są to mnie lub bardziej intensywne odmiany żółci.

Przed zakupem brylantów – np. pod kątem prezentu czy przyszłościowej inwestycji warto pamiętać, że aby było to opłacalne, należy uzyskać od sprzedawcy certyfikat. Takie certyfikaty otrzymuje się np. przy kupnie brylantów w prestiżowej IAP , która jest niekwestionowanym liderem na polskim rynku numizmatycznym. 3% zniżkę na każde zakupy można u nich otrzymać rejestrując się tutaj: https://e-brylanty.pl/?mw_aref=5a2a26e41907a0069c353697a48d2c87 .

 

Czystość brylantu oznacza stopień, w jakim jest on wewnętrznie zabrudzony przez inne minerały, a także liczbę spękań, rys oraz wszelkich innych niedoskonałości zauważalnych w jego strukturze. To, by brylant był możliwie najczystszy jest istotne, gdyż im czystszy będzie, tym lepiej będzie przechodziło przez niego światło dające efekt wspaniałego blasku.

By móc określać czystość diamentów, stworzono specjalistyczną skalę, która na podstawie wewnętrznych oraz zewnętrznych zanieczyszczeń, pozwala określić wartość kamienia.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.