Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Sprzęty i produkty

Bindowanie dokumentów

Bindowanie to jedna z bardziej popularnych metod scalania i oprawiania dokumentów. Oczywiście możliwości oprawiania jest wiele, z tym, że bindowanie to stosunkowo prosta i tania metoda. Na czym polega?

Luźne arkusze scalane są przy użyciu bindownicy, po uprzednim podziurkowaniu kartek, po jednym boku poprzez plastikowy czy drutowy grzbiet. Można zlecić bindowanie w każdej firmie świadczącej usługi poligraficzne, czy drukarskie, a nawet w punkcie ksero. Sam proces przebiega bardzo szybko. Można w ten sposób oprawiać prace dla własnego użytku, przepisy, referaty, instrukcje, cenniki, faktury itp. Coraz częściej bindownice znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych i firmach. Mimo, że rozwiązanie takie jest proste i tanie, to dokumenty zespolone w ten sposób wyglądają estetycznie i zajmują znacznie mniej miejsca, niż np. te w twardej oprawie.

W trakcie bindowania zużywa się wiele materiałów eksploatacyjnych, głównie grzbiety i okładki. Metod bindowania też jest co najmniej kilka.
Najczęściej stosuje się grzbiet plastikowy, druciany albo okładki z grzbietem wypełnionym klejem. Bardziej ekskluzywne są tzw. systemy kanałowe, ograniczone do 300 kartek, z możliwością dodania lub usunięcia kartek do okładek za pomocą debindera. Kanał stosowany w tej metodzie jest metalowy, a oprawy twarde, więc daje ona efekt profesjonalnej oprawy każdej pracy/dokumentu.

Oprawa plastikowa
Tradycyjne bindowanie z oprawą grzbietową pozwala połączyć ryzę papieru – zatem całkiem sporo. Przed rozpoczęciem pracy należy dobrać odpowiedniej grubości grzbiet (adekwatnie do ilości kartek). Okładki, jeśli nie są trwale połączone z grzbietem, są uniwersalne i można stosować je dowolnie. W tej metodzie najłatwiej wymienić, usunąć czy dołożyć kartkę do dokumentów. Polega ona na dziurkowaniu kartek i łączeniu ich odpowiednio grzbietem plastikowym. Metoda umożliwia łączenie wielu rozmiarów i grubości papieru. Kartki można rozkładać płasko, co ułatwia choćby kopiowanie czy skan materiałów z arkusza. Wygodna jest też opcja dowolnego przyłączania, odłączania czy wymiany kartek w dokumencie – wystarczy rozbindować i ponownie zbindować kartki po zmianie, bez uszkodzenia grzbietu. Z racji najczęstszego korzystania z tej możliwości producenci urozmaicili swoje produkty o dodatkowe parametry, w tym maksymalną liczbę dziurkowanych kartek, format kartek, regulację marginesów itd.

Oprawa drutowa
Metoda drutowa to połączenie trwalsze, mniejszej liczby kartek (maksymalnie ok. 120 kartek) i trudno tu o wymianę zbędnych dokumentów z połączonego zestawu. Po zaciśnięciu zwoju drutów wyjęcie kartek związane jest z uszkodzeniem grzbietu. Oprócz możliwości rozłożenia na płasko kartek z zawartością do wygodniejszego kopiowania, metoda umożliwia obrót dokumentu o 360 stopni, by jeszcze bardziej usprawnić powielanie.

Termobindowanie
W tej metodzie grzbiet nie jest ani plastikowy, ani metalowy – wykorzystuje się tzw. technikę na ciepło. Kartki odpowiednio ułożone wkłada się do termobindownicy i gotowe. Klej umieszczony w grzbiecie specjalnej okładki nagrzewa się i stale łączy komplet dokumentów w całość. Metoda ta nie daje możliwości dołożenia ani usunięcia kartek. Efekt takiej metody jest najbardziej estetyczny i praktyczny. Termobindowanie, niezależnie od liczby scalanych arkuszy, trwa nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Dokumenty są zabezpieczone i zawsze w komplecie.

Aby utrzymać porządek w domu, a zwłaszcza biurze bindowanie powinno nam wejść w nawyk. Szybka metoda pozwalająca na zachowanie ładu, zabezpieczenie i ochronę dokumentów na lata, a przy tym estetyczny ich wygląd. Szeroki wybór tego tupu urządzeń w atrakcyjnych cenach znaleźć można w sklepie internetowym Solo Kolos, który sprzedaje sprawdzone urządzenia biurowe najlepszych marek.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.