Myśli, artykuły, wynalazki, cywilizacja

Inne ponadczasowe

Adopcja kotów – o czym pamiętać?

Koty, oczywiście obok psów, są jednymi z najczęściej adoptowanych zwierząt domowych. I choć wydawać by się mogło, że w porównaniu z psami wymagają o wiele mniej opieki, to jednak w istocie są to zwierzęta bardzo wrażliwe, dlatego adopcja kota zawsze powinna być przemyślana, aby nie musiał on wracać do dotychczasowych warunków – często schroniskowych. O czym jeszcze pamiętać w trakcie adopcji?

Dla wielu osób adopcja jest czymś wyjątkowym – pozwala na wprowadzenie do naszego domu nowego domownika, który szybko staje się członkiem rodziny. Nierzadko jest to również akt empatii, kiedy zamiast kupować czy rozmnażać swoje zwierzęta decydujemy się na adopcję tych, które już potrzebują domu. Aby proces ten przebiegł jak najmniej boleśnie dla obu stron, dobrze jest przestrzegać kilku zasad.

Wybierz dobrego kota
Adopcja kotów często jest trudna ze względu na wrażliwość tych zwierząt. I choć mówi się, że kot to typowy indywidualista, który nie potrzebuje zbyt wiele ingerencji ze strony człowieka, to jednak jest to zwierzę oczekujące od nas kontaktu. Z tego powodu musimy wybrać takiego nowego podopiecznego, który będzie pasował do naszego domu i stylu życia. Dobrze jest w tym względzie słuchać dotychczasowego opiekuna kota, ponieważ to on zna go najlepiej i jest w stanie powiedzieć, czy dane zwierzę może mieszkać z innym kotem, dziećmi czy psami.

A może dwa?
Czasami lepiej jest, zamiast jednego kota, adoptować dwa. Taka adopcja kotów polecana jest zwłaszcza osobom, które wiedzą, że kot przez wiele godzin może siedzieć sam. W takim przypadku dobrze jest szukać kotów, które są już ze sobą zgrane, np. przebywających w jednym domu tymczasowym czy będących rodzeństwem. Adopcja kotów w dwupaku jest również sensowna w przypadku młodych, dorastających kociąt – dzięki temu będziemy mieli szansę, że w nocy się wyśpimy, bo kociaki zajmują się sobą w dzień. To również zmniejsza ryzyko występowania zniszczeń, zwłaszcza gdy zapewnimy kotom drapak i wspólną zabawę.

Czas aklimatyzacji
Niewiele jest kotów, które od razu po adopcji wejdą na ręce nowych właścicieli i praktycznie od progu zaakceptują nowe otoczenie. Często adopcja kota wiąże się z tym, że musi on zaaklimatyzować się do nowych warunków. Zwykle przebiega to w jakimś okresie, od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od charakteru kociego. Dobrze jest w tym czasie zapewnić nowemu domownikowi spokój, kilka kryjówek na wszelki wypadek, ale jednocześnie nienachalnie przekonywać go do siebie, np. poprzez wspólną zabawę czy zaoferowanie kilku smaczków.

Leave a Reply

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.