Kasza jaglana przyrządzana jest z prosa i jest jedną z najzdrowszych odmian kaszy. Zupełnie niesłusznie pomijana w kuchni, zawiera związki zasadotwórcze i ma wiele zalet, które są doceniane przez dietetyków i lekarzy.
Popularna niegdyś jaglanka wraca znowu do łask. Ma ciekawy smak, ale trzeba wiedzieć, jak ją przyrządzić, aby nie była gorzka. Świetnie współgra z różnymi dodatkami, także tymi słodkimi. Jednak przede wszystkim kasza z prosa ma działanie prozdrowotne, z którego wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu. Poniżej znajdziesz 4 zalety kaszy jaglanej, które musisz znać.
Bomba witaminowa
Proso było uprawiane już w neolicie. Ludzie nie mieli wówczas żadnej wiedzy na temat jagły, ale instynktownie wyczuwali, co jest dla nich dobre. Dzisiaj wiemy, że kasza jaglana zawiera mnóstwo witamin i minerałów, dorównując tym samym kaszy gryczanej. Najwięcej znajdziemy w niej witamin z grupy B (B1, B2 oraz B6), a także żelaza i miedzi.
Właściwości lecznicze
Kasza jaglana może być spożywana przez osoby zmagające się z celiakią, ponieważ nie zawiera glutenu. Z powodzeniem może zatem zastąpić w ich jadłospisie inne zboża, które mają w swoim składzie gluten. Kasza zatem nie uczula i jest dodatkowo lekkostrawna (polecana szczególnie dzieciom). Kasza wykazuje działanie przeciwwirusowe, a także łagodzi stany zapalne błony sluzowej wysuszając nadmiar wydzieliny. Spożywanie kaszy może dzięki temu skrócić czas trwania kataru. Oprócz tego wykazuje działanie zasadotwórcze i przywraca równowagę zasadowo-kwasową w organizmie. Jedzona w dużych ilościach odkwasza organizm.
Poprawia urodę
Kasza jaglana zawiera w sobie krzemionkę. Krzem wchodzi w skład komórek włosów i skóry, dlatego kasza jest polecana jako kuracja wzmacniająca włosy i polepszająca wygląd skóry. Krzem bierze również udział w mineralizacji kości i zapobiega odwapnieniu (zaleta szczególnie ważna dla osób narażonych na osteoporozę, powyżej 50 roku życia).
Przydatna w odchudzaniu
Osoby, które zmagają się z nadwagą. Wszystko za sprawą zawartego krzemu, który ma łatwoprzyswajalną formę i przyspiesza przemianę materii. Nie można jednak przesadzać z jej ilością ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Kasza jest kaloryczna, dlatego nawet niewielka ilość dostarcza energię. Kaszę można spożywać jako dodatek do zup, które są bardzo wskazane podczas kuracji odchudzającej i stanowią bazę wielu planów żywieniowych. Przed gotowaniem warto wymoczyć ją w wodzie z dodatkiem cytryny, która zneutralizuje gorzki posmak.
Leave a Reply